Znajdz nas na Facebook
Logo Bezpieczna Cytologia /Lista polecanych placówek

Wydarzenia:

Zmiana wymagań przy wykonywaniu badań cytologicznych. Nowe Rekomendacje Pol. Towarz. Ginekolog.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - 2013

Ogólnopolska kampania społeczna „Piękna bo zdrowa”

Śląska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Kodeks Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Bezpieczna Cytologia w Sejmie

Kampania profilaktyki RSM w MedOnet

Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy - w boju o zdrowie polskich kobiet

Powstanie Polskiej Koalicji Na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Spotkanie dziennikarzy z dr. Jerzym Giermkiem - Kierownikiem Centralnego Ośrodka Koordynującego

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - 2011

"Bezpieczna Cytologia" razem z Amazonkami

"Bezpieczna Cytologia" wśród lekarzy - warmińsko-mazurskie

"Bezpieczna Cytologia" na Kongresie Kobiet

Akcja Kobiety dla Kobiet - Kwiat Kobiecości i Rovers

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Zmiana wymagań przy wykonywaniu badań cytologicznych. Nowe Rekomendacje Pol. Towarz. Ginekolog.

11.03.2013

Z satysfakcją informujemy, że Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego opracował i opublikował („Ginekologia i Położnictwo” styczeń-marzec 2013, str. 58-60) Rekomendacje dotyczące standardu postępowania w gabinetach ginekologicznych pobierających rozmaz cytologiczny. Oznacza to, że po długim oczekiwaniu ostatecznie ujednolicono i uszczegółowiono wymogi, jakie powinien spełniać lekarz wykonujący badania cytologiczne. Jak zaznaczono w Rekomendacjach Eksperci przygotowali wytyczne w oparciu o zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące zapewnienia jakości w programach profilaktyki raka szyjki macicy. W zapisach dokumentu wyraźnie podkreślono rangę badania cytologicznego: „ Badanie cytologiczne stanowi podstawowe narzędzie wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i stanów przedrakowych. Diagnostyczna wartość kontroli cytologicznej zależy w dużej mierze od zastosowania prawidłowej procedury pobrania materiału komórkowego przy użyciu odpowiedniego sprzętu, a w rezultacie uzyskania miarodajnego rozmazu cytologicznego.” W Rekomendacjach znaleźć można opracowanie najważniejszych problemów związanych z badaniem cytologicznym. Jak wiadomo jest wiele aspektów, które wpływają na wiarygodność wyniku takiego badania. Dużo uwagi poświęcono wymaganemu wyposażeniu gabinetu, co jest o tyle istotne, że pacjentka w pewnym zakresie sama może takie wymagania zweryfikować np. zwracając uwagę na to, jakim przyrządem lekarz pobiera wymaz. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie zaleca już stosowania wacików, a szczoteczki w kształcie miotełki. Nowością jest postawienie wymagań jakościowych dla poszczególnych elementów wyposażenia gabinetu, w tym właśnie szczoteczek cytologicznych, których producenci powinni wykazać: „potwierdzoną klinicznie i udokumentowaną skuteczność w badaniach masowych”. A do tej pory nie było skutecznego nadzoru nad tym aspektem. Eksperci mają nadzieję, że dzięki Rekomendacjom uda się znacznie zmniejszyć liczbę rozmazów nieodpowiednich do oceny oraz zwiększyć dokładność badania cytologicznego. Liczymy, że dzięki tym zmianom więcej kobiet wygra walkę z rakiem, a wielu uda się uniknąć choroby !


Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - 2013

27.01.2013

Po raz kolejny obchodzony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Akcja ta ma na celu zwiększenie świadomości kobiet w zakresie chorób nowotworowych szyjki macicy i jajnika. Wystarczą regularne badania, aby chorobę wykryć we wczesnym stadium rozwoju i wyleczyć. Uwieńczeniem akcji będzie uroczysta gala, która odbędzie się 31 stycznia. W jej trakcie zostaną wręczone Perły Mądrości, jako podziękowanie partnerom akcji za zaangażowanie.


kwiat_kobiecosci_d.jpg

Ogólnopolska kampania społeczna „Piękna bo zdrowa”

30.10.2012

„Zostań Superbohaterką, zrób cytologię!” 30 października 2012 roku rusza kolejna ogólnopolska kampania społeczna „Piękna bo zdrowa” promująca profilaktykę raka szyjki macicy i raka jajnika organizowana przez Kwiat Kobiecości – Ogólnopolską Organizację i magazyn Glamour. W prowadzone działania zaangażowało się aż 7 polskich gwiazd – Anna Dereszowska, Aleksandra Mikołajczyk, Natalia Lesz, Maja Hirsch, Ada Fijał, Kasia Pakosińska, Beata Sadowska. W tym roku Ambasadorki promują regularne przeprowadzanie badań cytologicznych pod hasłem „Zostań Superbohaterką, zrób cytologię!”. Honorowy patronat nad akcją objęły Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. Celem kampanii „Piękna bo zdrowa” jest zwiększenie świadomości kobiet na temat wirusa HPV oraz raka jajnika – nowotworów występujących coraz częściej u młodych kobiet, a także zmiana podejścia Polek do badań u ginekologa. Rokrocznie wykonywana cytologia może pomóc we wczesnym wykryciu raka szyjki macicy, natomiast regularne badania ginekologiczne i wykonywanie USG transwaginalnego, potocznie zwanego dopochwowym, mogą pomóc w wykryciu raka jajnika we wczesnym stadium i zwiększyć szansę na wyleczenie. Motywem do realizacji kampanii „Zostań Superbohaterką, zrób cytologię!” są wyniki badań opinii społecznej „Obraz współczesnej kobiety a badania cytologiczne kobiet w Polsce”*. Rak Szyjki Macicy jest jednym z nielicznych nowotworów, które można wykryć w sposób bezinwazyjny, jednak w Polsce wciąż zbyt mało kobiet wykonuje regularne badania cytologiczne. Spośród kobiet, w grupie wiekowej 20-50 lat tylko 45% kobiet wykonuje badanie regularnie (co najmniej raz na dwa lata), a 18% Polek w tej samej grupie wiekowej znajduje się poza jakąkolwiek diagnostyką - nigdy nie miało wykonywanej cytologii.


Śląska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

03.10.2012

3 października 2012 powstała Śląska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy – pierwsza lokalna Koalicja na poziomie wojewódzkim. W trakcie spotkania w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim poseł a zarazem dr. n. med. Jerzy Ziętek spełnił obietnicę złożoną w Sejmie w dniu 24 maja br. podczas debaty "Zdrowa Kobieta – silna Polska:", w której zapowiedział, że walkę z rakiem szyjki macicy chce podjąć na Śląsku, aby ochronić śląskie kobiety, ich rodziny i najbliższych przed tą chorobą. Dziękujemy Panu Posłowi za wytrwałość i życzymy wielu sukcesów.


Kodeks Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

29.09.2012

W dniach 19-22. września w Katowicach odbył się XXXI Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w którym wzięło udział ponad 2000 lekarzy. Wtedy też zaprezentowano Kodeks Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, będący dopełnieniem Rekomendacji Polskiej Koalicji Na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki przygotowanych w lutym 2012. Już 250 specjalistów ginekologów-położników złożyło deklarację przystąpienia do Kodeksu.


Bezpieczna Cytologia w Sejmie

31.05.2012

W Sejmie RP odbyła się debata pod hasłem "Zdrowa kobieta, silna Polska. Bądź dla siebie najważniejsza". Inicjatorami spotkania był poseł Jerzy Ziętek, Parlamentarna Grupa Kobiet oraz Koalicja RSM. W dyskusji udział wzięli lekarze specjaliści, przedstawiciele instytucji państwowych, organizacji społecznych, jak również postaci znane z mediów: Jolanta Fajkowska i Katarzyna Dowbor z córką. Rozmawiano na temat możliwości poprawy jakości programu profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce.


Kampania profilaktyki RSM w MedOnet

03.11.2011

Ruszyła kampania informacyjna na stronach serwisu MedOnet - patrona medialnego Polskiej Koalicji Walki z Rakiem Szyjki Macicy. 24 października na stronie głównej Onetu można było znaleźć komplet informacji o raku szyjki macicy i sposobach zapobiegania chorobie. Teraz na internautów czeka cała sekcja serwisu MedOnet z artykułami, sondami i ankietami. Koalicja w dalszym ciągu z zadowoleniem przyjmuje kolejne wpisy z poparciem dla jej działań. Każdy głos się liczy!


Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy - w boju o zdrowie polskich kobiet

01.10.2011

ORGANIZACJA SYSTEMU I FINANSOWANIE PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY. 29 września br. odbyło się ostatnie z serii spotkań Grup Eksperckich Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Za niespełna dwa miesiące do Ministerstwa Zdrowia trafi propozycja kompleksowego programu, który do 2020 roku umożliwiłby, zdaniem ekspertów, ograniczenie zapadalności i umieralności na raka szyjki macicy o połowę. Obradująca, jako ostatnia, Grupa Ekspercka "Finanse i Organizacja Systemu" zastanawiała się w jaki sposób znaleźć środki na profilaktykę pierwotną, edukację, rozszerzenie i poprawę efektywności profilaktyki wtórnej.


Powstanie Polskiej Koalicji Na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

31.05.2011

W tym dniu oficjalnie ogłoszone zostało powstanie Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Stało się to możliwe w wyniku inicjatywy, z którą wystąpiły: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej oraz Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet. Celem Koalicji jest połączenie potencjału intelektualnego i organizacyjnego wszystkich zainteresowanych podmiotów dla rzeczywistej przebudowy systemu walki z tą ciężką chorobą. Prace koordynowane są przez wyznaczonych ekspertów - uznanych specjalistów w swoich dziedzinach. Mamy nadzieję, że przynajmniej część postulatów zgłoszonych w ramach Programu Bezpieczna Cytologia uda się zawrzeć w końcowym raporcie.


Spotkanie dziennikarzy z dr. Jerzym Giermkiem - Kierownikiem Centralnego Ośrodka Koordynującego

13.04.2011

Na początku roku nastąpiła zmiana na stanowisku Kierownika Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Raka Szyjki Macicy. Na spotkaniu z dziennikarzami dr Jerzy Giermek przedstawił najważniejsze cele, do których w najbliższych latach należałoby dążyć t.j. przede wszystkim do zwiększenia zgłaszalności Polek na badania cytologiczne oraz poprawy jakości badań cytologicznych. Dr Giermek jako Kierownik Programu chciałby, aby badania wykonywano na poziomie europejskim. Chodzi przede wszystkim o prawidłowe pobieranie materiału cytologicznego odpowiednimi szczoteczkami, właściwe wykonywanie rozmazu na szkiełkach oraz o to, by ocena preparatów była dokonywana przez cytotechnika lub cytomorfologa z doświadczeniem (co najmniej 7 tys. szkiełek rocznie). Planowane jest także regularne przeprowadzanie kontroli jakościowej pracowni.


Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - 2011

22-29 stycznia 2011

W roku 2011 Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy organizowany jest wraz z magazynem "Glamour" pod hasłem "Piękna, bo zdrowa". Honorowy patronat objęła Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, pani Anna Komorowska oraz prezydent m.st. Warszawy, pani Hanna Gronkiewicz Waltz. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości kobiet na temat choroby. W obchody Tygodnia zaangażowały się znane osoby medialne. Patronat nad inicjatywą objęły instytucje takie jak: Polski Czerwony Krzyż, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej. Oczywiście BEZPIECZNA CYTOLOGIA dołączyła do grona Partnerów Akcji. W Warszawie od 22 do 24 stycznia w Centrum Handlowym Blue City oraz od 25 do 27 stycznia w Centrum Handlowym Targówek osoby zainteresowane problemem raka szyjki macicy będą mogły odwiedzić stoiska - "miasteczka kobiece". Będzie można tam uzyskać informacje na temat choroby oraz dostępnych form profilaktyki. W podstawionych pod centra handlowe cytomammobusach kobiety będą miały możliwość wykonać bezpłatne badania mammograficzne pod okiem lekarzy i pielęgniarek. Zwieńczeniem obchodów Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy będzie gala podsumowująca, podczas której zostaną wręczone statuetki symboliczne "Perły Mądrości" osobom i instytucjom zaangażowanym w edukację społeczną na temat raka szyjki macicy.


"Bezpieczna Cytologia" razem z Amazonkami

17.10.2010

Z satysfakcją informujemy, że "Bezpieczna Cytologia" włączyła się do Marszu Zdrowia "Kocham Cię Życie", który 17.10.2010 zorganizowały Elbląskie Amazonki. Podczas marszu rozdawane były ulotki informacyjne na temat badań cytologicznych. Cieszy możliwość wspólnych działań na rzecz zdrowia kobiet.


"Bezpieczna Cytologia" wśród lekarzy - warmińsko-mazurskie

09.10.2010

"Bezpieczna Cytologia" to aktywność edukacyjna prowadzona także wśród lekarzy. Podczas spotkań specjalistów staramy się przypominać o ciągłej potrzebie dbałości o jakość wykonywanych badań cytologicznych. Cieszymy się, że z materiałami informacyjnymi mogli zapoznać się także lekarze z województwa warmińsko-mazurskiego. Najnowsze statystyki pokazują, że zgłaszalność na badania cytologiczne w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w województwie warmińsko-mazurskim w ostatnich latach była najwyższa w kraju. Gratulujemy!


"Bezpieczna Cytologia" na Kongresie Kobiet

18-19.06.2010 rok

Niemożliwe, aby "Bezpieczna Cytologia" nie pojawiła się na Kongresie, tak ważnym dla Kobiet. Na spotkaniu, które odbyło się w Warszawie, prezentowaliśmy założenia Programu, przekazywaliśmy informacje na temat cytologii i techniki pobierania wymazu. Panie mogły obejrzeć, jak wygląda szczoteczka cytologiczna zalecana w Dyrektywie Europejskiej oraz otrzymać próbkę takiej szczoteczki.


Akcja Kobiety dla Kobiet - Kwiat Kobiecości i Rovers

marzec - wrzesień 2010 rok

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości oraz firma Rovers Polska organizuje spotkania z kobietami, na których panie dowiadują się o metodach zapobiegania i walki z nowotworem szyjki macicy. Akcja odbywa się przy współpracy z Urzędami Miast i innymi instytucjami zajmującymi się promocją zdrowia wśród lokalnych społeczności. W spotkaniach bierze udział lekarz, który wyjaśnia, co powoduje raka szyjki macicy i jakie są drogi walki z tą chorobą, podkreślając wielkie znaczenie profilaktyki. Pani Ida Karpińska, założycielka Organizacji Kwiat Kobiecości opowiada jak wygrała walkę z chorobą. Końcowa część spotkania poświęcona jest rozmowom z jego uczestniczkami przy słodkim poczęstunku. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach.


Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

24-30 stycznia 2010

W dniach od 24 do 30 stycznia 2010 roku Europejskie Stowarzyszenie Raka Szyjki Macicy (ECCA – European Cervical Cancer Associotion)już po raz 4 organizuje Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Również w naszym kraju zostanie przeprowadzonych wiele akcji reklamujących konieczność poddawania się badaniom cytologicznym. Co roku około 4 tysiące Polek dowiaduje się o chorobie, z czego dla 2 tysięcy z nich jest już za późno na ratunek. Dlatego właśnie głównym celem kampanii jest edukowanie społeczeństwa – nie tylko kobiet. Również mężczyźni powinni mieć świadomość o konieczności regularnych badań swoich żon, matek, córek. Na ulicach Warszawy pojawią się banery reklamujące akcję walki z rakiem szyjki macicy, na ulicach będą rozdawane ulotki oraz szczoteczki cytologiczne, za pomocą których wykonywane jest badanie cytologiczne. Dzięki organinzacji Kwiat Kobiecości zostaną uruchomione specjalne linie telefoniczne, gdzie dyżurować będą specjaliści z dziedziny ginekologii, a także psycholodzy. Będzie też otworzone forum internetowe z udziałem lekarza odpowiadającego na pytania. W prasie pojawi się wiele artykułów dotyczących profilaktyki, a w telewizji zostaną wyemitowane specjalne programy. Trzeba jak najwięcej mówić o raku szyjki macicy, wskazywać na zagrożenie czyhające na kobiety, a przede wszystkim uświadamiać je, że zrobienie bezpłatnego i bezbolesnego badania może uratować im życie.


PARTNERZY:

Logo Rovers Logo Kwiat Kobiecości Logo Magnolia Logo Koalicja RSM Logo Fundacja Różowa Konwalia im. prof. Jana Zielińskiego