Znajdz nas na Facebook
Logo Bezpieczna Cytologia /Lista polecanych placówek

Zobacz także:

Krótka historia

Rovers® Cervex-Brush®

Szczoteczka cytologiczna - krótka historia

Niewiele można wskazać badań diagnostycznych o tak znacznej wartości profilaktycznej jak badanie cytologiczne. Mimo prowadzonych w ostatnim okresie intensywnych działań w celu opracowania kompleksowej szczepionki zapobiegającej infekcjom wirusem HPV, wciąż pozostaje najskuteczniejszą metodą zapobiegania rakowi szyjki macicy. Stało się to możliwe m.in. dzięki wprowadzeniu w latach 80-tych XX wieku, opracowanej przez firmę ROVERS, innowacyjnej techniki pobierania wymazu cytologicznego metodą „szczoteczkową”.

W niektórych ośrodkach do pobierania cytologii używa się wacików nawiniętych na metalowy drut lub patyczek, szpatuł drewnianych/plastikowych bądź tylko szczoteczek dokanałowych.:

Rys.1

Niestety przyrządy te, nie pozwalają na pobranie odpowiedniej ilości oraz dobrej jakości materiału do badania, a co się z tym wiąże, obniżają jakość cytologii i wpływają na wynik.

Rovers® Cervex-Brush®

Wykonana ze specjalnego materiału i posiadająca odpowiednią formę szczoteczka cytologiczna Rovers® Cervex-Brush® dopasowuje się tak idealnie do kształtu szyjki macicy, że pozwala na pobranie wszystkich niezbędnych do oceny komórek. Wadą poprzednich rozwiązań było znaczne ryzyko „ominięcia” zakażonych obszarów, a co za tym idzie niewykrycie istniejących zmian nowotworowych. Dodatkowo odpowiednia budowa poszczególnych elementów szczoteczki pozwoliła na przeniesienie na szkiełko komórek dobrze nadających się do oceny, nie zniszczonych podczas procesu pobierania.

RoversŽ Cervex-BrushŽ

Dodatkowo należy wskazać na sprawę nie mniej istotną, jaką jest komfort badania odczuwany przez pacjentkę. Wcześniej stosowane patyczki z nawiniętą watą, czy drewniane twarde szpatułki mogły powodować ból. Prawidłowo przeprowadzone badanie cytologiczne przy użyciu tej elastycznej szczoteczki powinno zostać wykonane jednym ruchem i być bezbolesne.Ten ostatni argument może się okazać szczególnie ważny dla kobiet, które obawiają się badania. Nie powinny one jednak zapominać, że rak szyjki macicy odpowiednio wcześnie wykryty jest wyleczalny w 100%, a więc bezwzględnie warto poddać się badaniu.

Szczoteczka Rovers®Cervex-Brush® stosowana jest w programach skriningowych na całym świecie i ze względu na fakt, że spełnia surowe kryteria jakościowe jako jedyna zalecana jest do stosowania w technice „szczoteczkowej” w wydanych przez Komisję Europejską Dyrektywach dotyczących zapewnienia jakości w badaniach profilaktycznych na raka szyjki macicy.

W ostatnim okresie pojawiły się imitacje szczoteczki o niejednolitych parametrach, często niskiej jakości i tylko zewnętrzną formą lub kolorystyką przypominające pierwowzór. Należy zwrócić uwagę, czy zastosowany przyrząd diagnostyczny posiada odpowiednie badania kliniczne i standaryzacyjne, co daje gwarancję prawidłowego przeprowadzenia badania oraz otrzymania wiarygodnych wyników. Trzeba pamiętać, że tylko właściwie wykonane badanie cytologiczne pozwala na wczesne wykrycie nowotworu.

PARTNERZY:

Logo Rovers Logo Kwiat Kobiecości Logo Magnolia Logo Koalicja RSM Logo Fundacja Różowa Konwalia im. prof. Jana Zielińskiego