Znajdz nas na Facebook
Logo Bezpieczna Cytologia /Lista polecanych placówek

Zobacz także:

Rak szyjki macicy

Jak możesz zapobiec

Badanie cytologiczne

Rady dla pacjentek

Dodatkowe testy diagnostyczne

Ciekawe linki

Rak szyjki macicy może być uleczalny

W Polsce obecnie na raka szyjki macicy zapada rocznie ok. 4000 kobiet i jest to po raku piersi najgroźniejszy dla kobiet rodzaj nowotworu. Niestety obecnie aż 50% kobiet, u których zdiagnozowano ten typ nowotworu, umiera, ponieważ chorobę wykryto zbyt późno. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów z roku 2007 wynika, że w Polsce umieralność kobiet na raka szyjki macicy jest jedną z najwyższych w Europie (w roku 2007 na raka szyjki macicy zachorowało 3431 kobiet z czego 1907 umarło), a przecież w takich krajach, jak np. Holandia czy Szwecja, gdzie kobiety regularnie poddawane są profilaktycznym badaniom cytologicznym, aż o 80% udało się zmniejszyć liczbę przypadków śmiertelnych.

Warto zaznaczyć, że poprawę w tej kwestii przyniosłyby prawidłowo zorganizowane badania profilaktyczne, którymi objęta zostałaby cała populacja kobiet zagrożonych.

Kolejnym warunkiem powodzenia byłoby rzetelne przeprowadzenie tych badań w odpowiednio wyposażonym gabinecie ginekologicznym.

Jednak stosunek samych kobiet do tego problemu mógłby odegrać kluczową rolę w zmianie istniejącej sytuacji.

PARTNERZY:

Logo Rovers Logo Kwiat Kobiecości Logo Magnolia Logo Koalicja RSM Logo Fundacja Różowa Konwalia im. prof. Jana Zielińskiego