Akcja „EUROPA PRZECIW NOWOTWOROM”
Pod koniec września 2009 roku w Brukseli ponad 300 organizacji zajmujących się problematyką nowotworów, pacjenci, naukowcy, ministrowie i przedstawiciele instytucji rządowych odpowiedzialnych za zdrowie uroczyście zadeklarowali współdziałanie w ramach akcji EUROPA PRZECIW NOWOTWOROM. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, Komisarz ds. Zdrowia Androulla Vassiliou oraz Belgijska Księżniczka Matylda w swoich wystąpieniach podkreślali istotny wpływ choroby nowotworowej na życie pojedynczych osób i ich rodzin. Podnoszono także wagę potrzeby mówienia o tym temacie, przełamywania barier niemożności. Podkreślano, że co roku w Unii Europejskiej rak diagnozowany jest u 3 milionów ludzi i jest to druga co do wielkości przyczyna śmierci zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Europejskie Partnerstwo ma stworzyć płaszczyznę do wymiany doświadczeń i określania kolejnych wyzwań dla zmniejszenia liczby nowych zachorowań w Unii Europejskiej do 15% w roku 2020.
Historia akcji
Od 1985 roku choroba nowotworowa była traktowana jako temat priorytetowy w ramach polityki zdrowotnej Unii Europejskiej. Postępowanie to zaowocowało powstaniem sukcesywnie trzech programów EUROPA PRZECIW NOWOTWOROM (1987-1989, 1990-1994, 1996-2002). W grudniu 2003 roku przygotowane zostały Rekomendacje dotyczące skriningu raka zawierające fundamentalne zasady najlepszej praktyki w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów i zachęcające wszystkie Kraje Wspólnoty do podjęcia działań w celu wprowadzenia funkcjonujących na właściwym poziomie programów przesiewowych na raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Komisja Europejska opublikowała Dyrektywę Europejską odnośnie zapewnienia jakości badań skriningowych na raka piersi i raka szyjki macicy zawierającą szczegółowe wytyczne dla koordynatorów i wykonawców badań.
EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM
Unia Europejska przygotowała także Europejski Kodeks Walki z Rakiem. Zgodnie z jego zapisami ogólny stan zdrowia można poprawić pod wieloma względami i można zapobiec wielu zgonom powodowanym przez nowotwory. Warunkiem jest przyjęcie zasad zdrowszego stylu życia:
- Nie pal; jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie umiesz przestać, nie pal przy niepalących.
- Wystrzegaj się otyłości.
- Codziennie zażywaj ruchu, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
- Codziennie jedz rozmaite warzywa i owoce: co najmniej pięć porcji dziennie. Ograniczaj spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
- Jeżeli pijesz alkohol - piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe - pij umiarkowanie: mężczyźni do dwóch drinków dziennie, kobiety jednego drinka.
- Należy unikać nadmiernego wystawiania się na działanie promieni słonecznych. Szczególnie należy chronić zwłaszcza dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych, powinny przez całe życie stosować środki zapobiegawcze zawierające substancje czynne.
- Stosuj się ściśle do przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze występujące w miejscu pracy i w środowisku. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
Istnieją programy ochrony zdrowia publicznego sużące zapobieganiu rozwojowi nowotworów i zwiększaące prawdopodobieństwo wyleczenia raka:
- Kobiety od 25. roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych na obecność raka szyjki macicy. Badania te powinny się odbywaćw ramach programów skriningowych, zgodnych z procedurami kontroli jakości według „Zaleceń Unii Europejskiej w sprawie kontroli jakości badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy”.
- Kobiety od 50. roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych na obecność raka piersi. Badania te powinny się odbywać w ramach pogramów skriningowych zgodnych z procedurami konroli jakości według „Zaleceń Unii Europejskiej w sprawie kontroli jakości skriningu mammograficznego”.
- Mężczyźni i kobiety od 50. roku życia powinni poddawać się badaniu przesiewowemu na obecność raka okrężnicy. Badania te powinny się odbywać w ramach programów zawierających procedury konroli jakości.
- Korzystaj z programów szczepień przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.