Znajdz nas na Facebook
Logo Bezpieczna Cytologia /Lista polecanych placówek

Zobacz także:

Europa przeciw nowotworom

Dyrektywa Europejska

Program BEZPIECZNA CYTOLOGIA

Prawa Pacjenta

Akcja „EUROPA PRZECIW NOWOTWOROM”

Pod koniec września 2009 roku w Brukseli ponad 300 organizacji zajmujących się problematyką nowotworów, pacjenci, naukowcy, ministrowie i przedstawiciele instytucji rządowych odpowiedzialnych za zdrowie uroczyście zadeklarowali współdziałanie w ramach akcji EUROPA PRZECIW NOWOTWOROM. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, Komisarz ds. Zdrowia Androulla Vassiliou oraz Belgijska Księżniczka Matylda w swoich wystąpieniach podkreślali istotny wpływ choroby nowotworowej na życie pojedynczych osób i ich rodzin. Podnoszono także wagę potrzeby mówienia o tym temacie, przełamywania barier niemożności. Podkreślano, że co roku w Unii Europejskiej rak diagnozowany jest u 3 milionów ludzi i jest to druga co do wielkości przyczyna śmierci zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Europejskie Partnerstwo ma stworzyć płaszczyznę do wymiany doświadczeń i określania kolejnych wyzwań dla zmniejszenia liczby nowych zachorowań w Unii Europejskiej do 15% w roku 2020.

Historia akcji

Od 1985 roku choroba nowotworowa była traktowana jako temat priorytetowy w ramach polityki zdrowotnej Unii Europejskiej. Postępowanie to zaowocowało powstaniem sukcesywnie trzech programów EUROPA PRZECIW NOWOTWOROM (1987-1989, 1990-1994, 1996-2002). W grudniu 2003 roku przygotowane zostały Rekomendacje dotyczące skriningu raka zawierające fundamentalne zasady najlepszej praktyki w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów i zachęcające wszystkie Kraje Wspólnoty do podjęcia działań w celu wprowadzenia funkcjonujących na właściwym poziomie programów przesiewowych na raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Komisja Europejska opublikowała Dyrektywę Europejską odnośnie zapewnienia jakości badań skriningowych na raka piersi i raka szyjki macicy zawierającą szczegółowe wytyczne dla koordynatorów i wykonawców badań.

EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM

Unia Europejska przygotowała także Europejski Kodeks Walki z Rakiem. Zgodnie z jego zapisami ogólny stan zdrowia można poprawić pod wieloma względami i można zapobiec wielu zgonom powodowanym przez nowotwory. Warunkiem jest przyjęcie zasad zdrowszego stylu życia:

  1. Nie pal; jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie umiesz przestać, nie pal przy niepalących.
  2. Wystrzegaj się otyłości.
  3. Codziennie zażywaj ruchu, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
  4. Codziennie jedz rozmaite warzywa i owoce: co najmniej pięć porcji dziennie. Ograniczaj spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
  5. Jeżeli pijesz alkohol - piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe - pij umiarkowanie: mężczyźni do dwóch drinków dziennie, kobiety jednego drinka.
  6. Należy unikać nadmiernego wystawiania się na działanie promieni słonecznych. Szczególnie należy chronić zwłaszcza dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych, powinny przez całe życie stosować środki zapobiegawcze zawierające substancje czynne.
  7. Stosuj się ściśle do przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze występujące w miejscu pracy i w środowisku. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.

Istnieją programy ochrony zdrowia publicznego sużące zapobieganiu rozwojowi nowotworów i zwiększaące prawdopodobieństwo wyleczenia raka:

  1. Kobiety od 25. roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych na obecność raka szyjki macicy. Badania te powinny się odbywaćw ramach programów skriningowych, zgodnych z procedurami kontroli jakości według „Zaleceń Unii Europejskiej w sprawie kontroli jakości badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy”.
  2. Kobiety od 50. roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych na obecność raka piersi. Badania te powinny się odbywać w ramach pogramów skriningowych zgodnych z procedurami konroli jakości według „Zaleceń Unii Europejskiej w sprawie kontroli jakości skriningu mammograficznego”.
  3. Mężczyźni i kobiety od 50. roku życia powinni poddawać się badaniu przesiewowemu na obecność raka okrężnicy. Badania te powinny się odbywać w ramach programów zawierających procedury konroli jakości.
  4. Korzystaj z programów szczepień przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

PARTNERZY:

Logo Rovers Logo Kwiat Kobiecości Logo Magnolia Logo Koalicja RSM Logo Fundacja Różowa Konwalia im. prof. Jana Zielińskiego