Skrining raka szyjki macicy dzisiaj
Wczesne wykrycie raka oraz stanów przedrakowych jest dalece najskuteczniejszą i najefektywniejszą strategią walki z rakiem. Konwencjonalny skrining raka szyjki macicy przynosi doskonałe rezultaty, ale jednocześnie jest ograniczony poprzez:
- subiektywność i czułość (badanie cytologiczne)
- niską swoistość (testy HPV)
Dowiedzione zostało, że długotrwałe infekcje wysokoonkogennym typem wirusa brodawczaka ludzkiego (HR-HPV) powodują raka szyjki macicy oraz zmiany przedrakowe. W zależności od grupy wiekowej, ponad 20% kobiet jest zarażonych tego rodzaju wirusem, jednak u bardzo niewielu z nich powstaną istotne zmiany dysplastyczne lub nawet nowotwór. Z tego powodu wynik testu HPV jest raczej identyfikatorem obecności zakażenia wirusem, niż wystąpienia faktycznego stanu chorobowego.
p16 to najbardziej obiecujący marker w profilaktyce raka szyjki macicy
Białko p16INK4a odgrywa główną rolę w procesie kontroli prawidłowego cyklu komórkowego. Jest częścią kaskady sygnałów, które zatrzymują podział komórki (replikację) podczas różnicowania komórkowego. W całkowicie dojrzałych komórkach epitelialnych poziom p16INK4a jest obniżony do ledwie wykrywalnego.
W komórkach szyjki macicy natomiast, gdzie onkogenne wirusy HPV rozpoczęły transformację, poziom p16INK4a jest znacznie podwyższony.
Zastosowanie testów CINtec® PLUS w skriningu i diagnozowaniu raka szyjki macicy
- Test niezależny od typu wirusa HR-HPV
- Test niezależny od wieku pacjentki
Immunologiczny test CINtec® PLUS jest produktem bazującym na specjalnie zaprojektowanych przeciwciałach monoklonalnych (E6H4&tm;) pozwalających zidentyfikować p16INK4a w preparatach cytologicznych. Dodatkowo zestaw jest wzbogacony o odczynniki pozwalające również wykryć obecność białka Ki-67 - markera proliferacji komórkowej. Zestaw CINtec® PLUS dzięki połączeniu dwóch biomarkerów w jednym teście zapewnia wysoką czułość i swoistość w wykrywaniu zmian nowotworowych w próbkach pochodzących z szyjki macicy.
Metodyka badania jest bardzo prosta: utrwalony preparat cytologiczny (na szkiełku) jest poddawany specjalnym barwieniom za pomocą odczynników CINtec® PLUS. Następnie wykwalifikowana osoba ogląda preparat pod mikroskopem w poszukiwaniu komórek, które zabarwiły się podwójnie:
- brązowa cytoplazma świadcząca o nadekspresji białka p16
- czerwone jądro mówiące o obecności białka Ki-67.
Obecność dwóch biomarkerów równocześnie w tej samej komórce świadczy o zaburzeniach cyklu komórkowego
Badanie testem CINtec® PLUS powinno być zlecane u pacjentek z wynikiem badania cytologicznego ASC-US i LSIL w celu dokładniejszej diagnozy i trafniejszego wyboru dalszego leczenia.
- Łatwe w użyciu zestawy ze specjalnie zoptymalizowanymi odczynnikami
- Uzyskanie informacji o obecności biomarkera przy jednoczesnym zachowaniu morfologii komórek
Zestaw CINtec® PLUS w połączeniu z badaniem cytologicznym, może zapewnić niezbędny dodatek w wyjaśnianiu trudnych przypadków:
Więcej informacji na stronie www.p16.pl