Znajdz nas na Facebook
Logo Bezpieczna Cytologia /Lista polecanych placówek

Zobacz także:

Rak szyjki macicy

Jak możesz zapobiec

Badanie cytologiczne

Rady dla pacjentek

Dodatkowe testy diagnostyczne

Ciekawe linki

Co to jest badanie cytologiczne

Jest to prosty zabieg, w trakcie którego lekarz specjalnym przyrządem pobierze materiał z pochwy, aby następnie poddać go mikroskopowej ocenie. Zabieg ten ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w strukturze komórek szyjki macicy.

PAMIĘTAJ !

Badanie cytologiczne, aby było skuteczne, musi zostać wykonane prawidłowo. Najczęstszym błędem, jaki popełniają lekarze jest użycie do badania przestarzałych przyrządów takich, jak wacik (zwykły patyczek z nawiniętą watą), drewniane szpatułki czy wątpliwej jakości podróbki oryginalnej szczoteczki cytologicznej.
Właściwym przyrządem do cytologii stosowanym na całym świecie jest szczoteczka Rovers®Cervex-Brush® o znanych parametrach, przydatności i jakości. Jest zalecana jako standard w badaniach przesiewowych w Unii Europejskiej (Dyrektywa Europejska dla Zapewnienia Jakości w Programie Profilaktyki Raka Szyjki Macicy).

Część górna szczoteczki, biała "miotełka" osadzona na niebieskim trzonku oznaczonym logo „ROVERS”, służąca do pobierania komórek, jest odpowiednio miękka co sprawia, że badanie powinno być bezbolesne dla pacjentki. Wykonana jest z odpowiedniego i właściwie wyprofilowanego materiału pozwalającego na pobranie dużej liczby komórek bardzo dobrej jakości, co umożliwia przeprowadzenie wiarygodnej analizy.

Na co należy zwrócić uwagę, aby odróżnić wadliwą podróbkę szczoteczki od oryginału:
Wielu elementów składających się na skuteczność szczoteczki nie można ocenić „gołym okiem”, z tego powodu tak istotne jest, aby lekarz przed jej użyciem zapoznał się z badaniami klinicznymi wykonane na dużych populacjach potwierdzającymi jego skuteczność (standaryzacja).
Jednak niektóre cechy są wystarczająco widoczne, aby możliwe było rozpoznanie wadliwego produktu.

Jakość włosków

włoski szczoteczki powinny mieć odpowiednią sztywność; nie mogą być zbyt miękkie, ponieważ uniemożliwi to zebranie odpowiedniej ilości komórek; będą się „ślizgać”. Nie mogą także być zbyt twarde, gdyż może to spowodować skaleczenia, a tym samym „zanieczyszczenie” wymazu przez krew sprawiając, że stanie się on nieczytelny. Ponadto włoski powinny być właściwie wyprofilowane i wykończone, bez nierówności na obrzeżach oraz ostrych wypustek.

Kształt

kształt szczoteczki powinien być odpowiednio zaprojektowany tak, aby włoski objęły całą konieczną do zbadania powierzchnię szyjki macicy. Podstawa główki nie może być zbyt szeroka, powinna swobodnie mieścić się we wzierniku oraz posiadać gładkie obrzeże.

Mechanizm mocujący

„główka” szczoteczki powinna być właściwie osadzona na trzonku tzn. nie może zsuwać się zbyt łatwo (istnieje zagrożenie, że pozostanie wówczas w ciele pacjentki podczas badania) ani obracać się wokół trzonka (nie zostaną wówczas pobrane w wymazie wszystkie niezbędne komórki).

Opakowanie

na opakowaniu zawsze powinna znależć się nazwa produktu i producenta oraz kraj pochodzenia.

PARTNERZY:

Logo Rovers Logo Kwiat Kobiecości Logo Magnolia Logo Koalicja RSM Logo Fundacja Różowa Konwalia im. prof. Jana Zielińskiego